Jakie jest oprocentowanie kredytu hipotecznego w 2021r.?

Jakie jest oprocentowanie kredytu hipotecznego w 2021r.?

oprocentowanie kredytu hipotecznego

Od tego, jakie jest oprocentowanie kredytu hipotecznego, zależy koszt zaciągnięcia zobowiązania oraz atrakcyjność oferty kredytowej. Nic dziwnego więc, że parametr ten interesuje wszystkie osoby planujące pożyczyć z banku pieniądze na zakup mieszkania, czy budowę domu. Pomimo pandemii Polacy wciąż chętnie biorą kredyty hipoteczne, dlatego warto wiedzieć, ile wynosi ich oprocentowanie w 2021 roku oraz jak na podstawie tego parametru wybrać korzystną ofertę.

O czym mówi oprocentowanie kredytu hipotecznego?

Zanim wyjaśnimy, jakie jest oprocentowanie kredytu hipotecznego w 2021 roku, warto przypomnieć, co oznacza ten ważny parametr oferty kredytowej. Otóż jest to nic innego jak koszt zaciągnięcia zobowiązania wyrażony w procentach. Dzięki niemu możesz się dowiedzieć, o ile więcej będzie trzeba zwrócić do banku pieniędzy poza udzieloną kwotą kredytu.

Kredyt hipoteczny jest specyficznym produktem kredytowym, ponieważ zaciąga się go w dość dużej kwocie i zazwyczaj na konkretny cel mieszkaniowy np. na zakup mieszkania lub budowę domu. Ze względu na wysoką sumę jego spłata rozkładana jest na długi okres – maksymalnie 35 lat. Spłata zobowiązania odbywa się w miesięcznych ratach, które składają się z części kapitałowej i odsetkowej. Poprzez spłatę części kapitałowej oddajesz gotówkę, którą pożyczyłeś, natomiast poprzez spłatę części odsetkowej płacisz bankowi jego należność z tytułu świadczonej usługi kredytowania.

Część odsetkowa raty jest Twoim kosztem, a jej wysokość zależy właśnie od oprocentowania kredytu hipotecznego.

Nominalne a realne oprocentowanie kredytu hipotecznego

Warto pamiętać, że koszt odsetkowy reprezentuje wyłącznie oprocentowanie nominalne kredytu hipotecznego. Jest ono najczęściej podawane przez banki w ofertach i reklamach. Tak naprawdę jednak oprócz odsetek kredytobiorca musi ponieść o wiele więcej kosztów związanych z zaciągnięciem zobowiązania. Należą do nich przede wszystkim:

  • prowizja,
  • różne opłaty, choćby administracyjne za rozpatrzenie wniosku,
  • ubezpieczenie.

Aby rzetelnie ocenić rzeczywisty koszt zobowiązania, należy więc brać pod uwagę realne oprocentowanie kredytu hipotecznego, które nazywane jest Rzeczywistą Roczną Stopą Oprocentowania, w skrócie RRSO. Parametr ten jest również podawany przez banki jako wartość procentowa i pozwala obliczyć całkowity koszt kredytu w stosunku rocznym.

Ile wynosi średnie oprocentowanie kredytu hipotecznego w 2021 roku?

Wysokość oprocentowania nominalnego kredytu hipotecznego zależy od dwóch czynników: od tego, ile wynosi marża oraz stawka bazowa WIBOR. Ten pierwszy składnik jest określany przez każdy bank indywidualnie i zazwyczaj obowiązuje przez cały okres kredytowania, natomiast WIBOR jest niezależny od banku i jego wartość zmienia się w czasie. Siłą rzeczy więc takie oprocentowanie jest zmienne, a więc bardzo trudno oszacować precyzyjnie ostateczny koszt zaciagnięcia zobowiązania.

Niestety stałe oprocentowanie kredytu hipotecznego jest możliwe wyłącznie w kilku bankach i zazwyczaj można z niego skorzystać przez maksymalnie 5 lat – potem zostaje zmienione na zmienne.

Aktualnie najniższe oprocentowanie nominalne produktów hipotecznychwynosi około 2,2%, natomiast najwyższe przekracza 3%.

A jakie jest rzeczywiste oprocentowanie kredytu hipotecznego w 2021 roku? Średnio wynosi około 3%.

Jak znaleźć kredyt hipoteczny z niskim oprocentowaniem?

Ze względu na to, że realny koszt kredytu reprezentuje RRSO, najlepiej szukać korzystnej oferty według właśnie tego parametru. Najprościej zrobić to za pomocą gotowych narzędzi dostępnych w Internecie, które prezentują listy najlepszych ofert kredytowych wraz z ich parametrami dotyczącymi kosztów.

Dobry kalkulator kredytu hipotecznego powinien pokazywać oprocentowanie nominalne, wysokość prowizji oraz RRSO. Powinien również od razu przeliczać, ile wyniesie całkowity koszt zaciągnięcia zobowiązania w danej wysokości i z określonym okresem spłaty, a także jak wysoka będzie miesięczna rata. Korzystając z takiego narzędzia, nie trzeba się głowić, jak liczyć oprocentowanie kredytu hipotecznego, czy wartość odsetek. Najważniejsze jednak, że dzięki niemu można szybko porównać oferty kilku banków i znaleźć tę o najkorzystniejszych warunkach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *