Co to jest kredyt konsumpcyjny?

Co to jest kredyt konsumpcyjny?

Co to jest kredyt konsumpcyjny?

Na rynku usług finansowych oferowanych jest mnóstwo produktów bankowych, które wspierają w ramach spełniania finansowych potrzeb. Jeśli i Ty chcesz wziąć kredyt bez względu na cel wydatkowania otrzymanych środków, poznaj najpierw ogólną charakterystykę najpopularniejszego zobowiązania. To kredyt konsumpcyjny, jaki oferuje praktycznie każdy komercyjnie działające na terenie naszego kraju bank. Czym jest, jak go zaciągnąć i jak wybrać ten najbardziej opłacalny? Zachęcamy do lektury.

Kredyt konsumpcyjny – co to jest?

Większość osób doskonale wie, co to jest kredyt bankowy i jakie warunki stawiają banki. Okazuje się jednak, że nazewnictwo poszczególnych zobowiązań może wprowadzać w błąd. Weźmy na przykład kredyt konsumpcyjny oraz kredyt konsumencki. Przed zaciągnięciem konkretnego finansowego wsparcia warto poznać charakterystykę zobowiązania, jakie przyjdzie nam spłacać.

Kredyt konsumpcyjny to najbardziej powszechne zobowiązanie. To kredyt udzielany osobom fizycznym wedle ich indywidualnych potrzeb. Mówimy tutaj o kredycie dla osób prywatnych, a środki uzyskane ze strony banku nie mogą być wydatkowane na cele prowadzenia działalności gospodarczej czy innego biznesu. Kredytem konsumpcyjnym jest więc każde zobowiązanie, które jest udzielane na pierwsze potrzeby klienta banku. Tutaj mamy na myśli zarówno kredyt gotówkowy na dowolny cel, jak i kredyty celowe. Kredyt konsumpcyjny to też kredyt odnawialny czy limit na karcie kredytowej.

Jak wybrać kredyt konsumpcyjny?

Pamiętajmy, że nie ma dwóch takich samych zobowiązań, a każde finansowe wsparcie powinno być dobierane wedle własnych potrzeb, oczekiwań czy możliwości spłaty. Banki udzielą kredytu tylko wiarygodnym i w pełni wypłacalnym klientom, dlatego zawsze weryfikowana jest zdolność kredytowa. Instytucje bankowe minimalizują ryzyko kredytowe zawsze w podobny sposób, chociaż każdy klient wykazuje inną sytuację materialną. Przyszły kredytobiorca proszony jest o dostarczenie zaświadczenia o dochodach, generowany jest też raport BIK – klienci, którzy posiadają długi albo spłacają inne zobowiązania nie w wyznaczonym terminie, raczej nie mają szans na współpracę z instytucją bankową.

Jeśli zdolność kredytowa jest wystarczająca, warto najpierw porównać różne oferty bankowe. Okazuje się, że kredyt konsumpcyjny może być udzielony w oddziale banku, ale też istnieje możliwość zaciągnięcia kredytu online. Dzisiaj, w czasach pandemii koronawirusa wydaje się to najrozsądniejsze rozwiązanie. Jest też optymalnie wygodne, kiedy dodatkowe środki udaje się uzyskać bez konieczności wychodzenia z domu.

Co brać pod uwagę, wybierając konkretny kredyt konsumpcyjny? Oprocentowanie, wysokość comiesięcznych rat czy czas trwania umowy z bankiem to czynniki obowiązkowe, ale nie jedyne, na które trzeba zwrócić uwagę. Liczy się też wskaźnik RRSO, który mówi o całkowitych kosztach, jakie klient poniesie w związku ze współpracą z danym bankiem. Coraz większe znaczenie ma też jakość obsługi, możliwość dobierania innych produktów na preferencyjnych warunkach albo niewielka ilość formalności, jakie trzeba spełnić, by otrzymać zobowiązanie na dogodnych warunkach.

Kredyt konsumpcyjny – weryfikacja ofert

Ponieważ każde zobowiązanie jest inne i wiele zależy od potrzeb kredytobiorcy, warto najpierw porównać co najmniej kilka konkurencyjnych ofert. Należy zastanowić się też, jaki kredyt konsumpcyjny przyda nam się najbardziej. Z pomocą przychodzi ranking kredytów konsumpcyjnych, który uwzględnia aktualne oferty, jakie funkcjonują na rynku. Te zestawienia pokazują ważne dla opłacalności, ale i atrakcyjności danego zobowiązania czynniki.

Wiadomo na pewno, że każdy chce zaciągnąć jak najtańszy kredyt konsumpcyjny. Kalkulator to narzędzie, które pomoże zweryfikować i wybrać takie zobowiązanie, które nie będzie generować wysokich kosztów. Wystarczy w poszczególne rubryki wpisać konkretne wartości, by kalkulator wyliczył całkowite koszty zobowiązania. Co więcej, kalkulator wyliczy także, czy mamy w ogóle szanse na współprace z bankiem, a więc naszą zdolność kredytową.

Należy jednak pamiętać, że każdy kredyt konsumpcyjny jest elastyczny. Oznacza to, że jego warunki zostają dopasowane do preferencji kredytobiorcy, ale i jego możliwości spłaty. W tej sytuacji ranking, jak i kalkulator to korzystne narzędzia, natomiast wskazują one jedynie ogólne, szacunkowe dane. Sytuacja na rynku finansowych usług zmienia się tez niezwykle diametralnie. Ostateczne zasady współpracy i warunki umowy przyszły kredytobiorca poznaje więc dopiero po wydaniu decyzji pozytywnej. Nie oznacza to oczywiście, że z wymienionych narzędzi nie trzeba korzystać. Wręcz przeciwnie, to one dają możliwość wyboru najlepszej opcji spośród licznych, konkurencyjnych ofert. Decyzja o zaciągnięciu kredytu konsumpcyjnego musi być zawsze racjonalna, a klient musi mieć pewność, że regulowanie comiesięcznych rat nie zaburzy jego płynności finansowej.

Ostatnie wpisy:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *